Po celoročnej starostlivosti o semenné rastliny máme na jeseň vlastnoručne dopestované osivá. Pozrime sa, ako ich správne uložiť, aby si nadlho uchovali klíčivosť.
Osivá vo všeobecnosti uskladňujeme až dovtedy, kým ich budeme potrebovať. To môže byť na budúci rok na jar, alebo až o niekoľko rokov. Správne uloženie osív zaistí, že ich kvalita zostane zachovaná čo najdlhšie.
Len vyčistené a označené
Dobré uloženie semien zachová klíčivé osivo dlho a umožní nám využívať ho niekoľko rokov, nie je teda nutné semenáriť každý rok každú odrodu znova.
Oceníme to nielen pri náročných cudzoopelivých druhoch, ale aj pri plodinách, ako je hrášok, fazuľa alebo šalát, ktorých semenárenie je pomerne jednoduché. Naopak nevhodné podmienky skladovania môžu aj bezchybné osivo zbytočne znehodnotiť už po krátkom čase, napríklad ak zvlhne a splesnivie.

Osivá na skladovanie pripravíme vždy tak, aby boli čisté, bez prímesí, dobre vysušené a označené. Nevyčistené osivá zaberajú zbytočne veľa miesta a sú nepraktické pri siatí.

Pred uložením semená dosušíme doma pri zdroji tepla. Čím suchšie semená, tým lepšie. Sušenie na veľmi nízku vlhkosť sa robí v génových bankách na dlhodobé skladovanie, kde odpočívajú osivá často až desiatky rokov.