Podzemné domy sa stávajú čoraz populárnejšou témou pre svoju šetrnú ekologickú stopu. Moderné novostavby sa noria do terénu, aby poskytli vysoký štandard bývania s minimálnymi prevádzkovými nákladmi.
Hladina podzemnej vody, druh podložia a charakter terénu rozhodnú o tom, akú podobu môže mať podzemný dom na určenom mieste. Kým vo svahovitom teréne svedčí budovám čiastočné zapustenie so zachovaním okolitého rázu, na rovine možno dom zapustiť úplne pod úroveň terénu, alebo ho po čiastočnom zapustení dorovnať umelo vytvorenou dunou zo skál a zeminy.
Veľmi populárne sú átriá, ktoré dávajú podzemnému domu svetlo, vzduch a pocit voľného priestoru. Aby však bolo takéto bývanie nielen „trendy“, ale aj úsporné, do úvahy treba vziať mikroklímu – dráhu slnka po oblohe a prúdenie vzduchu. Nebolo by múdre zapustiť dom do severného svahu terénu, bez slnečných lúčov, vo večnom tieni chladu.

Bývanie pod zemou je tiché a nemusí byť ponuré. Je v rukách architekta vyriešiť vstup, svetlovody a vzduchotechniku tak, aby vám bývanie robilo radosť.
Vodovzdorný betón
Nie je v tom žiadna náhoda, že zapustené domy sa stavajú z vodovzdorného železobetónu priamo na mieste, alebo z pripravených prefabrikátov z rovnakého materiálu. Na trvácnosť hydroizolácií sa nemožno spoľahnúť a dodatočné opravy sú mimoriadne nákladné, ba i nemožné.