Nejeden pestovateľ sa trápi pri pestovaní marhúľ. Zasadí stromček, stará sa oň, stromčeku sa darí, rastie, ba prinesie aj prvé plody. A naraz uschne jeden mocný konár, uschne druhý, alebo ešte horšie – uschne stromček. Jav sa nazýva predčasné hynutie marhúľ, ľudovo mŕtvica, odborne apoplexia.
Čo ju spôsobuje? Celé skupiny výskumníkov pátrali v uplynulom storočí po príčinách tohto javu, mnohé objasnili, no vyčerpávajúcu odpoveď stále neposkytli.
Preto dnes tí, čo pestujú marhule v sadoch, si zväčša popri nich vedú aj marhuľové škôlky, aby stromčeky pravidelne dosádzali. Apoplexia, hoci jej rozumieme azda o niečo viac, je stále medzi nami.

Domovina v Číne a Tibete
Väčšina štúdií sa zhoduje, že stredoeurópska klíma marhuľovým stromom svedčí menej. Marhuľa je vo svojej čínskej a tibetskej domovine druhom kontinentálnej klímy (bez výrazných výkyvov v rámci zimy a leta, teplotné rozdiely medzi zimou a letom sú však veľké).
Po ukončení vegetácie marhuľa upadne do spánku, prečká zimu, keď ju nevyrušujú zmeny teploty a náhle oteplenia. Prebudí sa až s jarným oteplením, ktoré je zároveň aj začiatkom vegetácie.

U nás sa marhule prebúdzajú už počas vianočných oteplení, miazga začína prúdiť, vystupovať do kmeňa a korún. Pri januárových a februárových ochladeniach následne namŕzajú časti lyka. Ak sa poškodí aj delivé pletivo kambium, poškodenie je nezvratné a začína sa proces chradnutia stromu.