V porovnaní so sliepkami si kačice dokážu samostatne obstarať väčší podiel potravy, prijímajú širší sortiment prírodného krmiva a nehrabú. Neprekáža im studené daždivé počasie, skôr naopak.
Najlepšie nosné plemená kačíc dosiahnu pri ideálnom krmive znášku až 320 - 340 vajíčok v prvom roku. Kačice na vajíčka sa oplatí chovať aj niekoľko rokov, kým pri sliepkach sú to často iba dva roky.
Ideálnym prostredím na chov kačíc sú pozemky s dostatkom tieňa a s vlhkou klímou, kde sa okrem trávy darí aj slimákom. Kačice potrebujú vodu na kúpanie a párenie. Postačí malé jazierko s vypúšťaním alebo zakopaná vanička.
Ak chováme kačice celoročne, nielen na sezónne spásanie trávy, potrebujú na zimu uzavretý prístrešok. Potrebujú v ňom miesta na hniezda, kŕmidlá, napájačku a bazénik. Kačica potrebuje na výbeh 15 – 30 m2.

Ak potrebujeme oddeliť zeleninové záhony či rozdeliť pasienok na viacero sekcií, stačí zajačie pletivo s výškou 60 cm. Výnimku tvoria lietavé plemená kačíc, ktoré vyžadujú oplotenie výbehu aj zhora, ktoré zároveň chráni pred dravcami.
Vajíčka chutnejšie ako od sliepok
Kačacie vajíčka bývajú väčšie a chutnejšie než slepačie. Z dôvodu možného rizika salmonelózy sa odporúča ich vajíčka konzumovať iba dôkladne tepelne upravené (napríklad uvariť natvrdo 10 až 15 minút) a chov vodnej hydiny držať oddelene od hrabavej.
Aby sa predišlo znášaniu vajec do výbehu, vypúšťajú sa až po deviatej hodine, keďže kačky vajcia znášajú v ranných hodinách. Kačice sa na rozdiel od sliepok dajú ľahko hnať v kŕdli, čím je možné ich presúvať na rôzne pasienky mimo kurníka, ktorý nemusí byť priamo pri výbehu.

Ak zabezpečíme kačičkám v prvých niekoľkých dňoch prístup k vode na kúpanie, aktivujú sa im voskové žľazy. Inak by sme museli čakať s kúpaním až dva mesiace. Vykurovať odchov vyliahnutých kačíc postačí do tretieho týždňa.