Pohorie Biele Karpaty je našim čitateľom dobre známe vďaka mnohým aktivitám zameraným na záchranu starých a krajových odrôd ovocia. Za popularizáciu záchrany tohto dovtedy nie príliš doceneného dedičstva môžeme vďačiť najmä projektu Bielokarpatský ovocný poklad.
V jeho priebehu tunajší ochranári a ovocinári objavili nielen stovky zaujímavých odrôd a starých stromov, ale aj ľudí, ktorí sa rozhodli vydať zložitejšou, no zmysluplnejšou cestou. Dnes, viac ako päť rokov po ukončení projektu, sa táto problematika konečne dočkala aj filmového spracovania.
Prvé myšlienky nakrútiť dokumentárny film venovaný ovocinárstvu v Bielych Karpatoch sa zrodili už v priebehu spomínaného projektu, keď autor zhodou okolností dokončil aj svoj debutový film Biele Karpaty – Kráľovstvo strážené Vršatcom.

Prvé zábery začali vznikať v roku 2015, no pre nedostatok času autora aj účinkujúcich a rôzne príčiny sa filmovanie prerušovalo, odkladalo a stále viac predlžovalo. A keď už sa minulý rok rozhodol film konečne dotiahnuť, prišla pandémia, ktorá znemožňovala nakrútiť posledné rozhovory.
Po uvoľnení opatrení sa však na konci mája autor stretol s Brunom Jakubcom a v polovici júna aj s Jozefom Struhárom, čím dali za filmovaním symbolickú finálnu klapku.

Počas júla a augusta prebehla úspešná crowdfundingová kampaň na vyzbieranie financií potrebných na dokončenie filmu a súčasne prebehlo nahrávanie komentára a strih videa, ktorý prebiehal ešte aj v čase uzávierky septembrového čísla nášho magazínu Doma v záhrade.

Je teda už celkom isté, že po dlhých rokoch čakania celovečerný dokument o záchrane starých a krajových odrôd konečne uzrie svetlo sveta. Ako odkaz na pôvodný projekt bude niesť názov Bielokarpatský ovocný poklad.
Sedem rokov, sedem hrdinov
Počas siedmich rokov nakrúcania autor s kamerou navštívil sedem tunajších ochranárov a ovocinárov, ktorí sa významnou mierou podieľajú na záchrane bielokarpatského ovocného pokladu.

Jedným z nich bol spomínaný Bruno Jakubec, ktorý vo filme vysvetlí, ako sa k nám vlastne dostali kultúrne jablone, aké odrody možno nájsť v genofondovom sade na Súši pri Starej Turej a akými všemožnými spôsobmi možno spracovať ovocie z nich.