Je tomu už takmer 250 rokov, keď sa pri lenivom potôčku v anglickom Cheshire rozoznelo rytmické cvakanie ventilu prvého hydraulického čerpadla. Bez použitia energie vetra, zvierat, pary či elektriny vytlačilo potrubím vodu do vŕšku s päťmetrovým prevýšením.
Z experimentálneho hydraulického stroja sa čoskoro stala neoceniteľná výbava nejednej farmy či rodinnej usadlosti. Všade tam, kde bolo potrebné prinútiť vodu aby tiekla hore kopcom pre zalievanie hriadok či napájanie dobytka, samočinné hydraulické čerpadlo plnilo svoje poslanie.
Mnohé fungujú dodnes – jedinou starnúcou súčasťou je ich pohyblivá membrána, pôvodne vyrobená z kože, neskôr z gumy. Ak ste už niekedy počuli o „trkači“, pravdepodobne viete o čom je reč.
Sila tečúcej vody
Nedokáže vytiahnuť vodu zo studne, neporadí si s vodnou nádržou s pokojnou hladinou. Poháňa ho sila tečúcej vody, ktorá môže prúdiť svojim prírodným korytom, odtokom zo zemného prameňa alebo prepadom z akejkoľvek nádrže.

Hoci sa čerpadlo skladá iba z niekoľkých jednoduchých súčastí, môže dosiahnuť až 80-percentnú účinnosť.
Energiu vodného toku dômyselne premieňa na pulzy, ktoré ju vytláčajú potrubím alebo hadicou nahor. Nie však bez strát – len pätina vody zo vstupu dorazí do vyššie položeného cieľa. Zvyšok odteká mimo systém, po odovzdaní svojej energie.
V encyklopédiách, knižkách i na internete nájdete stovky plánikov, pomocou ktorých si takéto čerpadlo z dostupných dielcov môžete postaviť i vy. Pre polievanie záhonov na chalupe, či napájanie ovečiek z potoka pretekajúceho pod vami. Vždy však potrebujete úradný súhlas na to, aby ste z vodného toku odoberali vodu inak ako vedrom či vzopnutými dlaňami.

Jednoduchšie ako by ste čakali
Hydraulické čerpadlo používa energiu veľkého množstva voľne pretekajúcej vody na prepravu jej oveľa menšieho množstva smerom nahor. Silou vodného rázu, narastajúcim tlakom vo vzdušníku do ktorého voda vteká a cyklickou rovnováhou síl so závažím na výstupe rytmicky mení polohu dvoch vnútorných klapiek.