Koniec leta je v semenárskej záhradke časom dozrievania a žatvy. Popri bežných druhoch plodovej zeleniny zberáme na získanie domáceho osiva vyzreté a úplne vyfarbené papriky.
Pestovanie papriky na semeno sa prakticky nelíši od bežného pestovania papriky na konzum. Papriky predpestúvame doma a vysádzame von na záhony zvyčajne po zmrznutých, v teplejších polohách aj skôr.
Odburiňovanie, výber slnečného miesta
V Gengeli volíme pri výsadbe zvyčajne spon 40 x 40 cm a záhon organicky hnojený už počas predošlej jesene kompostom alebo odležaným hnojom. Po výsadbe plečkujeme a odburiňujeme.
Počas rastu nie je paprika náročná, za veľkého sucha môže byť prospešná zálievka. Pri niektorých odrodách sú stonky pevné a nepotrebujú oporu, pri iných však môže byť vhodné podoprieť kríky kolíkom, prípadne vyviazať špagátom.

Paprika má rada teplo, preto je jej pestovanie na semeno na vonkajších záhonoch najúspešnejšie v teplých južných oblastiach. Dá sa však pestovať aj inde, v záhrade potom vyhľadáme mikroklimaticky najteplejšie, dobre oslnené miesto alebo ju dáme do skleníka.
Semennú zrelosť signalizuje zmena farby
Papriky na semeno zberáme, až keď sa ich plody vyfarbia do plnej, tzv. botanickej zrelosti. Spravidla sa pri tom zmení farbu plodu a to zo zelenej na červenú. Na osivo teda vždy počkáme na zmenu farby plodov papriky (na jedlo možno zberať aj skôr, v konzumnej či tzv. technickej zrelosti).