Aj vy ste zažili nejedno sklamanie zo semienok, ktoré ste kúpili v obchode? Skúste navštíviť ľudové semienkarne. Tie ponúkajú na výmenu pestré, často unikátne semienka s tým, že im ich potomstvo vrátite z nasledujúcej úrody. Ale pozor, semenárstvo je vysoko návykové a okrem semienok vám môže priniesť nielen zmenu v profesijnom smerovaní, ale aj manžela.
V Českej republike sa semienkarne tešia veľkej obľube. Tu ich funguje približne 180 a v prípade niektorých semienkarní na Slovensku, na ktorých spočítanie vám postačia prsty na rukách, fungovali ako vzor.
„Počas pandémie sa ľudia viac začali zaujímať o permakultúru, ako si čo dopestovať a byť aspoň čiastočne sebestační. Taktiež mali na to viac priestoru,“ hovorí Petra Mihóková z environmentálneho občianskeho združenia Slnkotvor v Lúčkach, kde na začiatku roka stála pri zrode miestnej semienkarne. Semienkarne vníma ako výmenníky energie.

Stále hľadám kvaku z môjho detstva
Semienkareň s poetickým názvom Semienka nádeje pre všetkých v Lúčkach vznikla na začiatku tohto roka. Zatiaľ má Petra Mihóková semená u seba doma s tým, že plán je prevádzkovať ju v Turisticko-informačnom centre v Lúčkach, kde pracuje.

„Semienkareň sme plánovali založiť už dlhšie, pretože posledné roky sme zisťovali, že semienka kúpené v obchodoch akosi „nefungujú“, že nevyjdú, ani keď ich zasejeme viackrát,“ hovorí a dodáva, že v združení sa snažia pestovať rastliny permakultúrne.
Už teraz vie, že vybudovať semienkareň podľa jej predstáv, teda hlavne zo semiačok rastlín, ktoré rodiny v Lúčkach pestujú dlhodobo, bude ťažšie, než si myslela.
Predpokladala, že miestni ľudia majú ešte dosť vlastných semien, ale nie je to tak. Väčšina z nich si už zvykla pestovať zeleninu aj kvety zo semienok z obchodu.

„Viem spočítať na prstoch jednej ruky ľudí, ktorí majú vlastné semienka, aj to majú už len pár druhov zeleniny ako rôzne druhy fazule, bôbu, hrachu či niektoré druhy kvetov,“ hovorí Petra Mihóková.