V lete zberáme pri udržiavaní starých odrôd rastliny na semeno. Kľúčové je pritom nielen vystihnúť správny čas zrelosti a zberu. Rovnako dôležité je takzvané pozberové dozrievanie a dosúšanie rastlín pred tým, než začneme osivo vytierať alebo mlátiť.
Hoci sa rastliny na prvý pohľad môžu zdať zrelé a celkom suché, väčšinou to tak nie je. Najmä pri zbere celých rastlín je časť z nich ešte nie vždy celkom suchá.
Dosušovanie má byť pozvoľné. Najlepšie budú schnúť v tieni a na mieste, kde prúdi vzduch. Ak by sme sušili nie celkom zrelé rastliny príliš prudko, napríklad na plnom slnku v období letných horúčav, niektoré semená by mohli zbytočne zaschnúť. Dosúšanie v tieni trvá síce dlhšie, ale je k rastlinám a osivu väčšinou šetrnejšie.

Ak prevláda ustálené horúce a suché počasie, sušenie trvá kratšie. Naopak chladné a daždivé obdobie sušenie predlžuje. Menšie snopy, samozrejme, preschnú ľahšie a rýchlejšie.
Niekedy sú rastliny pod strechou po týždni či desiatich dňoch už dobre preschnuté a pripravené na výmlat, inokedy nestačí ani štrnásť dní.
Len v jednej tenkej vrstve
Jednotlivé zozbierané rastlinné časti, čo môžu byť podľa druhu napríklad ostrihané okolíky mrkvy, struky fazule, makovice alebo okolíky cibule, ukladáme po zbere na podložku.

Môže to byť plochá krabica, pevnejšie veko od bonboniéry alebo vyradená zeleninová debnička z obchodu vystlatá baliacim papierom alebo novinami.