Ten darček od Aztékov má doma každý
Hoci na rajčinách nie je naskrz nič slovenské, natoľko sa v našom prostredí udomácnili, že ich dnes považujeme za jednu z ikonických plodín. Ako zelenina sa v našom prostredí pestujú približne len sto rokov. Predtým sa však pestovali skôr na okrasné účely. Rajčiny sú plné vitamínov a paradoxov.
Pestujeme ich ako jednoročné plodiny, aj keď rajčiny sú z botanického hľadiska viacročné byliny. Pestujeme ich výlučne zo semienka, hoci rastliny pestované zo zálistkov sú rovnako vitálne a výnosné.
Celá rastlina aj plody v ranom štádiu sú jedovaté, ale v prípade rajčín sme urobili výnimku, ich jedovatosť nás vôbec nevzrušuje.

Takmer každý z nás má rád všetky rajčinové jedlá. Cestoviny s rajčinovou omáčkou už u nás zľudoveli a inšpirácie na prípravu ďalších chutných jedál z rajčín hľadáme najmä v talianskej kuchyni.

Mimochodom, cestoviny nie sú talianskej proveniencie. Vynašli ich v Číne. Takisto ako rajčinovú omáčku.
Očkovanie na spiace očko
Niektoré ovocné druhy sa množia výhradne očkovaním. Napríklad broskyne. Očkovanie je spôsob rozmnožovanie, pri ktorom z materskej rastliny neprenášame vrúbeľ ako pri štepení, ale z letorastu alebo vrúbľa prenášame len jediné očko/púčik s plátkom kôry a dreva. Podpníky očkujeme ušľachtilým očkom najčastejšie tesne nad zemou.
Najväčší význam má letné očkovanie na spiace očko. Termín spadá do druhej polovice vegetačného obdobia. Očká odoberáme z vyzretých letorastov od polovice júla až do konca augusta. V tom istom čase aj očkujeme.