Postupne mapujeme miesta, kde sa stretávajú pestovatelia, výrobcovia potravín a remeselníci priamo s kupujúcimi. V každej krajine platia pre gazdovské trhy trochu iné pravidlá, ale jedno majú spoločné. Vznikajú z vôle ľudí vyrábať, predávať a kupovať jedlo a predmety každodennej spotreby priamo tam, kde sami žijú.
Liliomkert piac je ak nie najvýznamnejší, tak bezpochyby najmalebnejší lokálny trh v strednej Európe. Pozrite si spolu s nami, ako to na takom trhu môže vyzerať.
Je nedeľa ako každá iná. Od skorého rána prúdia na Liliomkert stovky predávajúcich. Už o pár chvíľ rozľahlé priestranstvá ľudového gazdovského trhu zaplaví more návštevníkov, ktorí sem prídu s jediným cieľom: prejsť sa svetom zážitkového medziľudského nakupovania a nechať tu čo najviac peňazí prvovýrobcom.

Je to hlavne o peniazoch? Určite nie. Je to hlavne o ľuďoch a o tom, čo dokážu pre susedov vypestovať a vyrobiť vlastnými rukami. Všetci pritom niečo získavajú.
Kupujúci akoby počarovaní stoja o to stretnúť sa týždeň čo týždeň so svojím predavačom chleba, výrobkyňou domácich sirupov, s koziarkou, čo sem chodí s jednoduchou, ale stabilnou ponukou čerstvých syrov. Keď sa niekomu minie krém z tekvicových jadierok, dokúpi si ďalší presne od tej istej milej panej.

Čerstvú zeleninu si miestni kupujú jedine tu od svojho obľúbeného čerstvozeleninára. Takisto vajíčka. Už sú tu pre nich prichystané.
Takisto marhule. Ak sa im doma minula trebárs horčica, zastavia sa pri stánku svojho horčičiara. V celej tejto oblasti sa nachádza vlastne len jeden poriadny horčičiar, a ktovie, čo celý týždeň robí, ale dnes bude stopercentne na Liliomkerte.
Kofy s domácimi koláčmi a pagáčmi boli včera na menších trhoch v susedných dedinách, ale dnes budú určite všetky tu, a to za každého počasia.