Teplé lúče letného slnka a popadané ovocie menia miesto pod stromami na dočasný hostinec. Ovocný cukor sa pomaly mení na alkohol a za sprievodu tuhých vôní je pre drobnú aj vyššiu zver neodolateľným lákadlom.
Alkoholické opojenie mení vzájomnú nevraživosť na rajskú harmóniu a v tesnej blízkosti zazrieme motýle, včely, osy, muchy, rôzne vtáky, hlodavce, ba aj živočíchy z lesa.
Z ríše hmyzu
Čmeliaky v ríši hmyzu pôsobia ako medvede. Sú nielen roztomilo bucľaté, ale aj patrične maškrtné. Keď začnú, nevedia prestať. Potom sa motajú, dvíhajú stredný pár nožičiek, padajú a s bzukotom sa točia na chrbte.
Motýle v ničom za čmeliakmi nezaostávajú. S dlhými ciciakmi sa vedia dostať aj do najneprístupnejších častí ovocia. V opojení presedia dlhé hodiny bez pohnutia. Vtedy sa dajú aj vziať do ruky, lebo dotykové receptory im v opitosti vypovedajú službu.
Omámenie však neprináša iba radosti. Nekompromisné strážkyne opité včielky do úľov ani nevpustia. Hrozí, že by med skvasil, čo by mohlo ohroziť celú včeliu rodinu.

Aj domáce zvieratá si rady uhnú
Aj voľne chované domáce zvieratá sa občas dostanú k popadanému ovociu. Najčastejšie sú to sliepky, husi a kačice. Nielen pod stromami, ale aj po domácom kvasení ovocia, keď výlisky putujú na kompost.