V letných mesiacoch zberáme osivo rôznych druhov rastlín. Medzi nimi aj ľan, ktorý sme siali skoro na jar a priebežne pleli, aby bol čistý. Priblížme si postup pri zbere ľanu na semeno.
Z osivárskeho hľadiska je ľan samoopelivý, môžeme teda súčasne v jednom roku osiváriť viac odrôd. Ak naplánujeme viac odrôd ľanu, radšej ich rozmiestnime do väčšej vzdialenosti od seba.
Ak sme ľan včas vypleli, porast je čistý a zapojený, potom nevyžaduje až do zberu prakticky žiadnu starostlivosť. Dôležité je najmä dokonalé odburinenie a to preto, aby sa semená burín neprimiešali do osiva ľanu. Množstvo burín má totiž semeno podobnej veľkosti ako ľan a len ťažko by sme ich potom odstraňovali.
Ako sa líši ľan na olej a na tkanie
Pestujú sa dva typ ľanu: ľan priadny, pestovaný pre svoje vlákno, vhodné na tkanie a ľan olejnatý určený na získanie oleja. Tradičný je v našich krajoch historicky predovšetkým ľan, z ktorého sa tkalo plátno. Pestovanie a spracovanie ľanu zamestnávalo našich predkov v lete aj v zime, keď sa ľanové vlákna spracovávali.
Textilný ľan má vysoké rastliny, ktoré sa málo rozkonárujú, a to až na konci vo výške, jeho stonky obsahujú dlhé kvalitné vlákno, naopak semien dáva menej a semená sú aj menšie.

V Gengeli udržujeme staré odrody textilného ľanu ako Šumperský textilák, Šumperský modran, Šumperský rekord alebo zo zahraničných Eckendorfer Langflachs a tiež niekoľko ľanov olejných.