Kultúrne dejiny človeka sú späté aj s históriou šľachtenia a pestovania ruží. Do týchto dejín sa zapísala aj grófka Choteková s prvým rozáriom na území Slovenska.
Dnes jej dávny chýr úspešne oživujú v najväčšom súkromnom rozáriu na Slovensku v Dolnej Krupej, ktoré nájdete v areáli Medolandie.
Fosílne pozostatky divokých ruží sa našli až z neuveriteľne dávnych čias, spred 25 – 30 miliónov rokov. Človek však ruže pestuje len posledné štyri tisícročia.
Kráľovná kláštorných záhrad
Za kráľovnú medzi kvetmi pasovala ružu ako prvá v jednej zo svojich básní starogrécka poetka Sapfó. Stalo sa tak v šiestom storočí pred naším letopočtom, a vieme, že po starej Číne a Egypte sa ruža čoskoro stala voňavým potešením aj v našich končinách.
K najstarším kultivarom Európy patrí ruža galská (Rosa gallica officinalis), ktorá stála na počiatku všetkých šľachtených európskych kultúrnych ruží. Pestovala sa už v stredoveku v časoch Hildegardy z Bingenu, a to najmä v kláštoroch pre svoje liečivé pôsobenie.

Dokáže nielen účinne upokojiť myseľ, harmonizovať nervovú sústavu a pozdvihnúť ducha z pocitov márnosti, pomáha aj pri mnohých telesných neduhoch. Obľúbená bola aj v kláštornej kuchyni.