Biele Karpaty sú čitateľom Doma v záhrade dobre známe najmä vďaka bohatstvu starých a krajových odrôd ovocia. Mnoho ľudí však zrejme ani len netuší, že toto malebné pohorie ukrýva svetový unikát v podobe druhovo bohatých kvetnatých lúk.
Ich očarujúca diverzita je odrazom ideálnych prírodných podmienok a stáročiami prevereného tradičného hospodárenia v tunajšej krajine. Súčasné výskumy však zároveň ukazujú, že za ďalšou príčinou ich unikátnosti treba putovať do pradávnych čias.
Vzácne lúky
Hrebeňom Bielych Karpát prechádza štátna hranica, ktorá ich dnes rozdeľuje medzi Slovensko a Českú republiku. Na oboch stranách pohoria boli koncom 70. rokov vyhlásené samostatné chránené krajinné oblasti.
Hoci prevažnú časť týchto území zaberajú lesy, ich najväčším pokladom sú práve spomínané kvetnaté lúky. Tie sú súčasťou približne stovky prírodných pamiatok a rezervácií a o ich unikátnosti svedčí štúdia, ktorá vyšla v roku 2012 vo vedeckom časopiseJounal of Vegetation Science.

Jej autori zozbierali dostupné údaje o druhovom bohatstve rastlín z celého sveta a vytvorili zoznam akýchsi svetových rekordmanov. Výsledok? Na veľkých priestorových škálach sú neprekvapivo najbohatšími ekosystémami tropické dažďové pralesy, avšak na menších plochách (od 0,25 do 50 m2) „zvíťazili“ lúčne biotopy.