Jún a júl sú mesiace, v ktorých zberáme v domácich záhradách ozimný cesnak.
Povedzme si niekoľko zásad, ktoré sa nám zídu pri zbere a dosúšaní cesnaku, aby sme získali kvalitné strúčiky do kuchyne, ako aj na sadbu na semenárske záhony a ďalšie udržiavanie cenných krajových odrôd.
Väčšinou pestujeme cesnak ozimný, ktorý sme sadili neskoro na jeseň či na konci predchádzajúceho roka, zvyčajne v novembri, niekto už v októbri, niekto naopak čaká až na december. Zasadené strúčiky prezimovali v pôde, zakorenili sa a skoro na jar či už v predjarí rýchlo vyhnali z pôdy zdravé listy.
Vylamovaním kvetenstiev podporíme rast hlávok
Obvykle cesnak podľa potreby na jar okopávame a plejeme, aby bol jeho porast čistý. Zálievku cesnak nevyžaduje, znesie podľa gengelovských skúseností celkom dobre aj suchšie jari, aké bývajú v posledných rokoch, hoci paličky potom môžu byť o niečo menšie.
Zálievka by síce zvýšila výnos, ale všeobecne tiež znižuje skladovateľnosť, ktorá je pri cesnakoch podstatná. Chceme, aby cesnak vydržal čo najdlhšie.

Pri paličiakoch je dôležité odstraňovať kvetenstvo, ktoré sa vytvára na konci stonky. Vylamujeme ho, len čo sa objaví, aby rastlina smerovala svoju silu do tvorby podzemných hlavičiek a nie do kvetu.