Dnes moruše vnímame ako krásne ovocné stromy a tak ako pri iných druhoch všímame si najmä kvalitu, množstvo či využiteľnosť ich plodov. Prvé pokusy s organizovanejším pestovaním na území Európy však súviseli skôr so záujmom o výrobu hodvábu. Ovocie prišlo na rad až neskôr.
Na našom území sa pestujú tradične dva druhy moruší. Moruša biela a moruša čierna. Neskôr k im pribudol aj tretí, moruša červená. Moruša čierna sa k nám dostala oveľa skôr. Jednak preto, že vzdialenosť jej domoviny od Európy je výrazne menšia ako pri moruši bielej, a jednak preto, že sa všeobecne považuje za chutnejšiu. Aspoň pre nás.
Priadke morušovej, naopak, viac chutia listy moruše bielej. Nám chutia najviac plody moruší, či už čerstvé, alebo spracované, a pre pestovanie stromov je len dobré, že v nich hmyz a hlodavce obľubu nenachádzajú.
Exotické príbuzenstvo
Veľká rodina alebo inak čeľaď morušovitých zahŕňa asi 53 rodov odhadom s 1400 druhmi, ktoré sú zvyčajne rozšírené v trópoch a subtrópoch.
Len málo druhov zasahuje k nám do mierneho pásma. Najznámejšími a významnými jedlými druhmi z tejto čeľade sú napríklad figovník obyčajný a chlebovník obyčajný.

V samotnom rode moruší panuje veľká nejednotnosť v počte druhov. Dnes je uznaných 10 až 16 druhov, tento počet sa však bude pravdepodobne ešte redukovať.
Dôvodom je intenzívne prirodzené aj človekom vyvolané medzidruhové kríženie a následný vznik hybridov.