Chov husí patril po stáročia k tradičnému životnému štýlu na dedine. Donedávna ich kŕdle udržiavali brehy našich vôd, ktoré aj bez kosenia pôsobili upraveným dojmom. Husi sú veľmi statočné a majú výborný sluch.
Mnohým z nás práve pri počutí husieho gágania obživnú spomienky z detstva na dedine. Chuť a výživovú hodnotu husaciny z gazdovského dvora ocení každý gurmán.
Základnou potravou husí je zelená pastva. Záhradkár ocení dohladka vypasený trávnik. Pestovateľom viniča spasú trávu a sprievodné byliny v medziradiach. Hus dokáže spásť jeden až dva kilogramy bylín denne.
S veľkým apetítom vedia udržať pod kontrolou všetky sprievodné rastliny ako mlieč roľný, šalát kompasový, pichliač roľný, pupenec, lopúch, žihľavu, hviezdicu a podobne.
Najviac sa im páči mladý šťavnatý porast, ktorý v prípade potreby zmladíme pokosením. Z tráv nemajú rady ostrice.

Upozornia na návštevu
Husi môžeme pokojne chovať namiesto strážneho psa. Sú veľmi statočné, extrémne ostražité a majú výborný sluch. Upozornia nás vo dne v noci na každého návštevníka či čokoľvek neobvyklé.
Návštevy a dravcov zaženú roztiahnutými krídlami, syčaním, hlasným gáganím aj štípaním. Husi možno použiť aj na ochranu inej hydiny, oviec a kôz. Podľa potreby temperamentu husi vyberáme prívetivé alebo bojové plemeno.