BRATISLAVA. Aká je podstata práce v záhrade? Ide o výkon vyjadriteľný množstvom dopestovanej úrody či nebodaj je to súťaž o najkrajší trávnik? Generácii, ktorá ešte v mladosti zažila povinné brigády, bola vštepovaná predstava o poľnej práci ako o nekonečnej drine a lopote.
Ako dlho v skutočnosti musíme v záhrade denne pracovať, aby sme dopestovali dostatok zdravých potravín pre seba a okolie?
Japonský prírodný farmár Masanobu Fukuoka ponúka ako náhradu súčasného agropriemyslu „metódu ničnerobenia“. Táto „metóda bez metódy“ spočíva v rešpektovaní a napodobňovaní prirodzených prírodných procesov. S prírodou nebojujeme.
S prírodou spolupracujeme
Nie je potrebná nijaká vyspelá mechanizácia, oranie, odburiňovanie či extra hnojenie. Príroda je sama osebe dokonale usporiadaná a hojná.
Keď sa ju ľudia snažia zdokonaliť, výsledok má množstvo nežiaducich vedľajších prejavov, ktoré sa následne snažíme potlačiť, čím vznikajú ešte vážnejšie problémy.
Riešením je vytvoriť také podmienky, aby rastliny a živočíchy prosperovali. Naše zásahy obmedzíme len na tie najnevyhnutnejšie.

Namiesto toho, aby sme čoraz viac a ťažšie pracovali, stačí zmeniť spôsob uvažovania. Čím viacej toho spoločnosť vykoná, tým viacej sa príroda pustoší, vyčerpávajú sa zdroje. Ak nie sme v jednote s prírodou, je pre nás nemožné dohodnúť sa na absolútnej hodnote čohokoľvek, čím sa svet stáva chaotickým.