Keď sa povie orchidea, väčšine ľudí zrejme zíde na um ozdobná rastlina s veľkými pestrofarebnými kvetmi, ktorá sa dá v našich klimatických podmienkach pestovať iba v izbovom prostredí.
Rastliny z čeľade vstavačovité, ako ich odborne nazývame, sa totiž vyskytujú najmä v tropických oblastiach. Málokto však vie, že takmer stovku druhov možno nájsť aj v našej voľnej prírode.
Kvety našich orchideí síce ani zďaleka nedosahujú rozmery tých tropických, no farebnosťou sa im mnohé naše druhy bez problémov vyrovnajú. Ide najmä o zástupcov, ktorí obývajú zachovalé poloprírodné a prírodné trávne porasty. A keďže sú lúčne druhy najhojnejšie v máji, pokojne môžeme tento mesiac nazvať nielen časom lásky, ale aj orchideí.
Nenáhodná pestrosť farieb, vôní a tvarov
Medzi prvých jarných zástupcov našich orchideí patrí vstavačovec bazový, ktorý nachádzame v dvoch farebných variáciách – žltej a fialovej. Tie sa vyskytujú na lúkach zvyčajne pospolu a to v rôznych pomeroch.
Farebná variabilita v rámci tohto druhu nie je vôbec náhodná. Táto orchidea, podobne ako veľa jej príbuzných, totiž neprodukuje takmer žiaden nektár.

Čmeliaky, ktoré vstavačovec bazový najčastejšie opeľujú, však dokážu toto klamstvo odhaliť a preto sa po istom čase dominantnejšej farbe vyhýbajú a častejšie navštevujú tú menej zriedkavú. V dôsledku tohto zvláštneho spôsobu prírodného výberu sa teda v dlhšom časovom období neustále mení pomer žltých a fialových jedincov v populácii.
Orchidey, rovnako ako iné hmyzoopelivé rastliny, si však okrem pestrofarebných kvetov vytvorili aj ďalšie stratégie na prilákanie bezstavovcov. Podaktoré napríklad produkujú veľmi príjemné aromatické látky.