V máji je príroda v intenzívnom rozpuku. Kam sa pri prechádzkach pozrieme, tam natrafíme na strom či bylinu, ktorá môže byť pre nás zdrojom živín alebo má liečivé účinky. Príroda nám ich núka v neuveriteľne širokom zastúpení. Stačí ich po troškách spoznávať.
Dubová kôra
Z kôry duba letného, ktorú sme si nazbierali a nasušili v apríli, si pripravujeme čaje, kúpele aj tinktúry. Čaj sa pripravuje desaťminútovým povarením lyžičky dubovej kôry v šálke vody.
Dubová kôra je dobrý pomocník aj pri ekzémovej pokožke, sklonom k plesniam a poteniu končatín. Vtedy z kôry uvaríme silnejší odvar a ten použijeme ako obklad postihnutého miesta, prípadne ho vlejeme do vane a urobíme si kúpeľ.
Dvadsaťminútový sedací vlažný kúpeľ je taktiež tradičnou, účinnou liečebnou metódou pri problémoch s hemoroidmi.
Najvhodnejšia je kôra z mladých dubov, ktoré majú kôru vetvičiek ešte nepopraskanú. Nasušenú kôru môžeme zaliať minimálne 40 % alkoholom a nechať tri-štyri týždne macerovať.
Takto získame dubovú tinktúru vhodnú na vnútorné použitie. Zvonku môžeme tinktúrou potierať štípance od komárov a kliešťov.

Marinka, jahodové i malinové listy
V tomto čase v lesoch naplno kvitne medvedí cesnak.
Zároveň obďaleč vídame záplavu bielych kvietkov lipkavca marinkového, známeho aj pod menom marinka vonná. Je to nízka bylinka, rýchlo sa rozrastajúca vďaka plazivým podzemkom.