Do zdravej krajiny prirodzene patria pestré biotopy so spásaným bylinným porastom. Tráva sa vyznačuje rýchlym rastom, rozrastaním a regeneráciou. V súčasnosti sa v našej kultúre bylinný porast záhrad stáva nepotrebnou komoditou.
Reakciou permakultúrneho prístupu je využiť symbiózu medzi bylinožravcami a ich prirodzenou potravou.
Namiesto častého kosenia či hnojenia môžeme v súlade s tradičným gazdovaním navrátiť domáce zvieratá na naše pozemky, tak ako je to napríklad vo Švajčiarsku alebo v Holandsku.
Pasenie je pre domáce zvieratá najvhodnejší a najprirodzenejší spôsob kŕmenia. Časté kosenie vymeníme za zdravé mäso, vajcia, mlieko, vlnu či perie. Zvieratá pôdu pohnoja, čím dochádza ku kolobehu živín s vyrovnanou bilanciou dusíka v pôde.
Ak potrebujeme hnojiť trávnik či ovocný sad, predídeme takto riziku prehnojenia pôdy dusičnanmi s ich vyplavením do zdrojov pitnej vody. Pasením sa dá ušetriť až polovica nákladov pri údržbe zatrávnených areálov firiem a obecných pozemkov.

Zvyšujeme pôdnu vlhkosť
Primeraná pastva je prínosná pre podporu biodiverzity. Na prirodzený prejav zvierat, ako je selektívne pasenie s nedopaskami, hnojenie, narúšanie a zašľapávanie trsov tráv kopytami, sú naviazané mnohé rastliny, hmyz, vtáky a huby.
Pasením sa zahusťuje štruktúra porastu, čím sa zvyšuje pôdna vlhkosť. Pri výsadbe záhrady je ideálne vytvoriť pasienok s bohatou druhovou skladbou rastlín, zložený nielen z travín a ďatelinovín, ale aj bylín.