Jedno staré čínske príslovie hovorí – „Keď piješ vodu, mysli na prameň“. Pramene, čiže miesta, kde voda prirodzene vyviera z podzemia na zemský povrch, sú ľudskou spoločnosťou vnímané najmä ako významné zdroje pitnej vody.
Pod ich ochranou či záchranou si preto zvyčajne predstavujeme rôzne na prvý pohľad prospešné aktivity od vyhrabávania lístia a kameňov z dna cez prekrývanie studničiek strieškami až po sústredenie výveru do rúry či vybetónovanie koryta. V skutočnosti však bohatstvo prameňov nepredstavuje iba voda samotná.
Bohatstvo prameňov tvorí aj to, čo sa ukrýva pod ich hladinou, konkrétne na dne pod spomínaným lístím a kameňmi. Ide o stovky druhov drobných živočíchov, pre ktoré sú pramene veľmi špecifickým a dôležitým miestom pre život.
Viac ako 400 druhov bezstavovcov
Na území Slovenska bolo doposiaľ zistených približne 1500 bezstavovcov osídľujúcich vodné prostredie. Pod týmto pojmom si treba predstaviť potoky, rieky, ale aj vodné nádrže, rybníky či prirodzené jazerá. A, samozrejme, pramene.
Napriek tomu, že naša krajina je na ne naozaj bohatá, skúmaniu života v nich sa doposiaľ venovala len veľmi malá pozornosť. Zmena prišla až s aktuálnym výskumom ekológov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Tí sa zamerali na naše najväčšie a najvýznamnejšie pramene, ktoré ležia v krasových oblastiach od Malých Karpát až po Západné Tatry na severe a Slovenský kras na východe.
Výsledok? V 105 prameňoch zaznamenali viac ako 400 rôznych druhov bezstavovcov! Toto číslo teda predstavuje takmer tretinu zo všetkých druhov, ktoré boli kedy zistené na Slovensku.