Ešte pred 50 až 70 rokmi vyzeralo územie Slovenska úplne inak ako dnes. Potom sa život predĺžil a „skvalitnil“ – na úkor biodiverzity, čiže rozmanitosti života na všetkých úrovniach.
Zatiaľ čo na historických záberoch vidíme pestrú krajinu posiatu drobnými políčkami, dnes okolo seba máme len nekonečné lány monokultúr.
Obdobie 50. rokov minulého storočia prinieslo zásadné spoločensko-politické zmeny, ktoré na dlhé desaťročia ovplyvnili životy mnohých generácií. Málokto si však popri hodnotení ich vplyvov na ľudskú spoločnosť uvedomuje, že tieto zmeny mali rozsiahly dosah aj na fungovanie a vzhľad našej prírody.
Keď sa zahľadíme na historickú fotomapu či fotografie Martina Martinčeka, zistíme, že ešte pred 50 až 70 rokmi vyzeralo územie Slovenska úplne inak ako dnes. Odhliadnuc od toho, ako výrazne sa zmenili naše sídla, už na prvý pohľad je zrejmé, aká obrovská premena nastala v poľnohospodárskej krajine.
Zatiaľ čo na historických záberoch nachádzame krajinu posiatu drobnými políčkami, dnes okolo seba vidíme nekonečné monokultúrne lány.

Prírodné postupy skôr ako nevyhnutnosť
Až do polovice minulého storočia u nás fungovalo takzvané extenzívne poľnohospodárstvo.
Keďže jednoduché technológie neumožňovali našim predkom získavať obrovské výnosy z malej plochy, na uživenie svojich rodín museli obhospodarovať rozsiahle plochy poľnohospodárskej pôdy. Hoci nevyužívali ťažkú techniku ani žiadnu „chémiu“, rozhodne si ich život netreba idealizovať a prikrášľovať.