Na mnohé staré odrody sa už celkom zabudlo, no niektoré sa tešia obľube už veľmi dlhý čas.
Ich prednosti neraz ocenili šľachtitelia, keď z ich potomstva vybrali nové perspektívne odrody, ale i gazdovia si všimli ich neobyčajné vlastnosti pri selekcii podpníkov, o kuchynskom využití chutných plodov ani nehovoriac.
Morela neskorá
Táto neskorá višňa dozrieva od konca júla a v prvých augustových týždňoch. Nedorastá do veľkých rozmerov, obzvlášť ak je štepená na mahalebke. Tvorí výrazne previsnuté koruny s tenkými letorastmi, ktoré vyžadujú presvetľovanie a zmladzovanie.
Spoľahlivým poznávacím znakom tejto odrody sú vajcovité tupé púčiky na jednoročných výhonoch. V starých pomológiách nájdeme túto višňu aj pod názvom Amarelka tienistá, keďže zvláda dozrieť do plnej kvality i pri menšom slnečnom svite, určite však nie pod korunami vysokých stromov.

Skôr sa používala na osadenie severných stien domov a plotov, kde v tvare voľne rastúcej palmety chránená pred dažďom azda menej trpela moníliovom spálou v čase kvitnutia.
Jemná pokožka plodu je priesvitná, akoby sklená, plne zrelá naberá hnedobordovú farbu. Mäkká, jemná dužina je plná farbiacej šťavy, chuti príjemne korenito kyslej bez trpkosti. Vydrží dlho na strome a ani v daždivom počasí nepuká. Stále sa dá nájsť v sortimente niektorých škôlok.

Durandzia
Jej pôvod je neznámy. Hojne sa vyskytuje v celom regióne Bielych Karpát, v okolí Myjavy, na Považí, Valašsku, južnej Morave, obľúbená je i vo vzdialenejších kútoch Slovenska a Moravy.