Permakultúrni nadšenci zakladajú všade po svete záhrady vyzerajúce úplne inak, ako sme boli donedávna zvyknutí. Pôsobia nespútane a často sa v nich vyskytujú nezvyčajné tvary záhonov. Neprekonateľným typom takéhoto záhona je takzvaná „kľúčová dierka“.
Názov je odvodený od jej tvaru. Ide najčastejšie o kruhový záhon, do ktorého stredu vedie úzky chodníček, ktorý sa v strede záhonu rozšíri do malého kruhu. Vďaka takto tvarovanému záhonu ho vieme celý jednoducho obhospodáriť bez pošľapania pôdy a zároveň šetríme vzácnym priestorom.
Ak si chceme postaviť takýto záhon, dobré je najprv si na stanovisku naznačiť jeho obrysy, napríklad pieskom. Tak si vieme reálne odskúšať, či sme zvolili správnu veľkosť priemeru, šírku cestičky a aj to, či sa pohodlne zmestíme do stredu.
Vonkajší kruh musí mať taký priemer, aby sme boli schopní dočiahnuť do záhona pohodlne rukou – či už zvonka, alebo zo stredu. Takýto typ záhona môže byť na úrovni zeme alebo mierne vyvýšený.
Tehlami i doskami
Ohraničiť sa dá napríklad tehlami, kameňmi, drevom či pletivom. Krásne vyzerá vypletený z prútia či konárov. V tom prípade je vysoká estetika splatená väčšou dávkou úsilia, ktorá však stojí za to. Oblemovaný vyvýšený záhon vyplníme zeminou a môžeme sadiť.

Ak máme v záhrade väčšie prebytky organického materiálu, môžeme ho do záhona navŕšiť a až ako vrchnú vrstvu nasypeme zeminu. Takto sa zbavíme nadbytočného materiálu, ktorý sa bude postupne meniť na kompost a plodiny z neho budú nasledujúcich pár rokov profitovať.