Nachádzajú príbytok po boku človeka i napriek tomu, že nie každý má pre ich návštevy pochopenie. Učarila im pokojná atmosféra ľudoprázdnych pôjdov, ale aj bezpečnosť nedostupných zákutí a istota stabilnej klímy. Na povalách oddychujú, pod strechami privádzajú na svet svoje mláďatá, aby zachovali svoj rod.
Nie vždy si vyberú miesto, ktoré je po vôli aj ľuďom. Ako žiť v harmónii s návštevníkmi, ktorí do života človeka zasahujú výraznejšie a často aj hlučnejšie, než dokážeme tolerovať? Začnite ich pozorovať a stanú sa pre vás záľubou.
Vzácni hostia
Tam, kde stojí tichá vysoká stodola alebo priestranné humno bez vnútorného členenia, nájde sa slávnostne i vzácna vtáčia návšteva. Nie, reč nie je o trasochvostoch, žltochvostoch či lastovičkách, ktorým sa páči gazdovský charakter vidieka.
Ide o sovy, ktoré čoraz intenzívnejšie prichádzajú o svoj prírodný biotop a záchranu nachádzajú vo veľkých hospodárskych budovách.
Sovy si zväčša nestavajú vlastné hniezda. Väčšina z desiatich u nás hniezdiacich druhov využíva dutiny, hniezda po iných vtákoch, a v hojnej miere aj búdky vytvorené človekom.
Ak zahniezdili na vašej povale či v stodole, mohlo by ísť o plamienku driemavú alebo kuvika obyčajného. V čase kladenia vajec ich prezradí nápadná stopa trusu a vývržkov.

Vo chvíli, keď sa mláďatá vykľujú z vajíčok, o sovej návšteve budete čoskoro vedieť i vtedy, ak do opustenej stodoly priveľmi nechodíte. Prenikavý hluk žiadostivých mláďat vás bude po niekoľko týždňov sprevádzať dňom i nocou.
Podľa zvuku i zjavu možno určíte aj druh, ktorý sa u vás usídlil. Ak zahniezdili na vašej povale či v stodole, pravdepodobne by mohlo ísť o kuvika obyčajného alebo plamienku driemavú.