Zďaleka nie každý disponuje záhradou vytúženej veľkosti. Aj keď máme len pár desiatok štvorcových metrov, vždy existuje cesta, ako pestovanie zefektívniť a využiť priestor.
Skúsme sa zamerať na vyššie etáže a na možnosti vertikálneho pestovania. Odmenou nám bude zlepšenie záhradnej klímy, ktoré priamo pocítime už v najbližšej sezóne, ako aj množstvo chutnej zeleniny aj ovocia.
Sú rôzne možnosti, pomocou ktorých dokážeme na zeleninových záhonoch vypestovať veľa plodov aj na malej ploche. Dobre si vopred premyslíme, akú zeleninu naozaj chceme dopestovať a aké sú jej prirodzené nároky.
Napríklad milovníci tekvíc hokkaidó vedia, aký obrovský priestor táto rastlina pokryje svojimi výhonmi a veľkými listami. Ale dá sa to aj inak, vertikálne. Stačí nám na to pevné pletivo, ktoré ohneme do poloblúka, dobre upevníme do zeme a mladé rastliny vedieme po ňom.
Veľmi elegantne pôsobí, keď vytvoríme týmto spôsobom tunel ponad chodníček medzi záhonmi alebo vyvýšenými záhonmi. Chodníček tak či tak v záhrade potrebujeme, a takto využijeme aj plochu nad ním. Tunel musí mať iba dostatočnú výšku, aby sa ním dalo pohodlne chodiť, aj keď budú z neho visieť tekvice alebo popínavé fazule, či kivi.

Aj pletivo či paleta
Na vertikálne pestovanie môžeme využiť pletivo alebo paletu. Vzájomným podopretím jednoduchej konštrukcie v 45-stupňovom uhle vytvoríme výborné podmienky na pestovanie uhoriek, ktoré potrebujú aj slnko, aj mierne zatienenie.
Rastliny sa budú popínať a plody budú dobre viditeľné a ľahšie sa budú dať oberať. Pod oporou vznikne ďalší priestor, ktorý môžeme využiť na pestovanie napríklad šalátu, ktorý mierne zatienenie ocení, ale napríklad aj reďkovky.