História plotov je taká dávna ako história príbytkov. Darmo by ste sa pustili do pátrania po tom prvom. Ako vyzerali pred storočím a akú funkciu plnili? Môžu byť pre nás inšpiráciou aj dnes?
Hraničná skala na kraji cestičky a pod ňou brázda, hlboko zarezaná do terénu. Nech sa pristavíte pri záhumienkoch v ktorúkoľvek ročnú dobu, vždy z terénu vyčítate ich hranice. V pestrosti farieb dozrievajúcej úrody, ale aj pod snehovou perinou počas dní, keď mráz zachádza až hlboko do kostí.
Iné je to vo vidieckych dvoroch a záhradkách. Delia ich ploty, múry a plôtiky, ktoré jasne vymedzujú parcely. Kým niektoré od dávna určujú vlastníctvo, iné slúžia ako praktická zábrana.
Isté však je, že pri ich budovaní boli vždy prírodné materiály a remeslá s nimi späté. Každý plot je oddávna nákladnou investíciou, od ktorej sa očakáva nielen dlhoročná životnosť, ale aj naplnenie účelu. Iný plot odradí úctivých šarvancov na cestičke a úplne odlišný zastaví divú zver pred ohrýzaním sladkej kôry zo stromov v ovocnom sade.
Ako by mal vyzerať ten váš? Ak sa vám zunoval pohľad na hrdzavé pletivo a odhnité stĺpiky lemujúce vašu záhradku za domom alebo chalupou, možno by ste sa mali inšpirovať tými starosvetskými.

Z prírodných materiálov, vystavaných tradičnými remeslami. A možno aj v novom, modernejšom garde, ktoré vám zníži náklady na ich vybudovanie.
Kameničky
Tam, kde spod plytkej hliny pri každom zakopnutí vybehne skala, tam sa ich nazbiera po každom rýľovaní, kopaní a orbe.
Namiesto toho, aby ste ich vyvážali kdesi na hromádku, stanú sa vám cenným materiálom na budovanie kameničiek – suchých múrikov zo skál, ktoré vekmi zarastú lišajníkom, machom a bylinami.