Dávid Prievalský: Robím VČELY.ČO
Ide o konferenciu ktorej cieľom je prinášať odbornej aj laickej verejnosti nové témy v oblasti včelárenia.
"Dodnes si kladiem otázku, prečo včely v dutinách dokážu prežiť viac ako päť rokov bez liečenia a potláčania chorôb. A my v nadstavkových úľoch nevieme bez liečenia včely udržať ani dva roky.
Viem rozoznať na základe farby, vône a času kryštalizácie niektoré z jednodruhových medov. Repkový, slnečnicový, lipový, agátový, pohánkový. Nedá sa povedať, ktorý je najlepší. Závisí to od toho, načo chcem med ako spotrebiteľ použiť. Napríklad ak chcem med na srdce a cievy, budem konzumovať pohánkový med. Na bežné prechladnutie lipový alebo jarný kvetový. Najviac mi chutí agátový."
Dávid Prievalský sa okrem včelám venuje aj bylinkárstvu, hubárčeniu, zálesáctvu, permakultúre, záhrade a ochrane prírody.
V dnešnom rozhovore s týmto zaujímavým človekom sa dozviete niečo o alternatívnom prírodnom včelárení.
Kto vás priviedol k včeláreniu a aké boli vaše začiatky?
Začínal som včeláriť po boku Karola Klimenta zo Šurian. Bol to môj triedny učiteľ na základnej škole, sused a dodnes najlepší kamarát. Vďaka nemu som odmala trávil všetok voľný čas pri včelách a, samozrejme, v prírode.
Začínal som so štyrmi včelstvami, ktoré mi daroval. Začiatky boli tiež o čítaní odbornej literatúry a návšteve včelníc skúsených včelárov. Samozrejme, potom prišli aj včelárske výstavy, semináre, konferencie.

Pozorovali ste divé včely v dutých stromoch už ako osemročný. Čo ste sa pri tom naučili?
Naučil som sa včely a včelstvo vnímať ako dokonalý celok. V Žabokrekoch máme takýchto včelstiev viacej. Ich spôsob života sa líši od včelstiev v nadstavkových úľoch.