Nepochybne nájdeme medzi nami silných prívržencov rýľovania, no v posledných rokoch pribúda čoraz viac ich oponentov. Vo svete prírodných záhradkárov sa už dlho praktizuje metóda no dig, čiže pestovanie bez potreby rýľovania.
Výsledky ukazujú, že je to veľmi efektívny spôsob nielen šetriaci čas a ťažkú prácu. Vynikajúca je aj kvalita a výnos zeleniny.
Je tu nový rok a myšlienky nás záhradkárov sa pomaly, ale isto uberajú k ďalšej sezóne. V lepšom prípade sa nám už podarilo zregenerovať po jesenných prácach, hnojení a rýľovaní.
Také tradičné rýľovanie väčšej záhrady dá veru poriadne zabrať. Otázkou je, či má vlastne obracanie pôdy skutočne zmysel, ktorý sa mu prisudzuje. Spoločnosť je polarizovaná úplne pri každej téme. Aj pri tejto.

Bez rýľovania, bez odburiňovania
Priblížme si dva spôsoby no dig metódy, pomocou ktorých môžeme záhradníčiť bez ustavičného atakovania pôdneho ekosystému. Na začiatok treba poznamenať, že táto technika pestovania vyžaduje pri prvom zakladaní záhona značné množstvo kompostu.
Ak ho nemáme v potrebnom množstve, môžeme si skúsiť otestovať túto metódu na malom priestore a v priebehu roka kompostovať viac.