Dnes si väčšina ľudí predstavuje hľuzovky ako luxusnú potravinu hlavne z Francúzska a Talianska. Pritom už z roku 1588 existuje písomná zmienka o zbieraní hľuzoviek na území západného Slovenska.
V súčasnosti sú hľuzovky rastúce v našej voľnej prírode zákonom chránené. Môžeme ich však pestovať. Tento článok a jeho pripravované pokračovanie sú určené tým, ktorí majú záujem o pestovanie hľuzoviek a hľadajú seriózny zdroj informácií.
Hľuzovky žijú v symbióze s drevinami
Zjednodušene povedané, hýfy hľuzoviek porastú korene stromov, z ktorých čerpajú organické látky vytvorené fotosyntézou a na revanš im ponúkajú anorganické látky z pôdy, ktoré im „predpripravia“, aby boli pre stromy lepšie prijateľné. Vďaka tejto spolupráci stromy lepšie rastú a darí sa i hľuzovkám.
Martin Smetana
Autor vyštudoval biológiu so zameraním na botaniku, mykológiu a ekológiu na Masarykovej univerzite v Brne. Viac než 20 rokov sa venuje alternatívnemu a inovatívnemu poľnohospodárstvu na Farme Blatnička v podhorí Bielych Karpát. Viac o autorovi a pestovaní hľuzoviek sa dočítate na farmablatnicka.eu/sk/hluzovky/
Na rozdiel od väčšiny húb rastú plodnice hľuzoviek pod zemou. Aby sa mohli hľuzovky množiť a rozširovať, potrebujú sa dostať na povrch. Väčšina druhov hľuzoviek šíri charakteristickú vôňu, ktorá vábi zvieratá, a tie ich potom vyhrabávajú. Časť plodníc síce zožerú, pritom sa však uvoľnia spóry a tak sa môžu hľuzovky šíriť ďalej.
V subtropickom a miernom pásme severnej pologule bolo opísaných takmer 200 druhov hľuzoviek. No nie všetky druhy sú chutné a dostatočne veľké, aby sa ich vyplatilo zbierať alebo pestovať.
Najžiadanejšie, najväčšie aj najdrahšie
Najžiadanejšia je hľuzovka piemontská (Tuber magnatum), dorastá do veľkosti až 12 cm a hmotnosti 500 g. Pochádza z južnej Európy, ale jej pestovanie nie je úplne jednouché. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo sa odráža i na jej cene, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 2000 – 5000 eur za kilogram.

Druhá najžiadanejšia a cenovo dostupnejšia je hľuzovka čierna (Tuber melanosporum). Pochádza z južnej Európy, ale s úspechom sa pestuje v hľuzovkárňach na klimaticky príhodných miestach v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Afrike, Austrálii a na Novom Zélande. Cena sa pohybuje okolo 400 – 1000 eur za kilogram.