Pre niekoho je to sen o pôžitkárskom trávení času s nádychom podhorskej krajiny a vidieka. Iní zasa vidia v chalupárčení návrat do starých časov, ktoré boli oveľa jednoduchšie ako tie dnešné. Niet divu, že niektoré z chalúp sa postupne stávajú malými etnografickými kabinetmi.
Na čo si dať pozor, ak sa chcete vydať na cestu krosien, kolovrátkov, dieží a trlíc? Ľahko by ste mohli z romantického snívania upadnúť do gýčového nevkusu. Obzvlášť, ak sa k slovu dostanú nekontrolovateľné starinárske pudy.
Buďte autentickí
Tak ako liptovskej drevenici nesvedčia zdobené obrámky oblokov, ktorými cifrovali navrátivší „amerikáni“ svoje novopostavené domy na Orave, tak domom na slováckom pomedzí nesvedčí nič iné ako vápnom bielená fasáda zdobená maľovanými fragmentmi belásky.
Ak má byť chalupa etnografickým zákutím, v ktorom zastal čas, je viac ako dôležité, aby ste sa držali krajových zvyklostí.

Prelistujte etnografický atlas, zájdite do knižnice po krajové fotoknihy, navštívte najbližšie múzeum etnografie, prejdite skanzen a nezabudnite ani na obecnú kroniku a fotografie či maľby, ktoré sa zachovali z dávnych čias.