Na jeseň zberáme kvaku na uskladnenie zásob na zimu do kuchyne, ako aj za účelom budúcej výsadby a získania osiva tejto dvojročnej zeleniny. Priblížme si zásady zberu a uskladnenia buliev kvaky.
Kvaka dnes patrí v záhradách k menej rozšíreným druhom. Je to škoda, pretože je to zelenina tradične pestovaná, nenáročná, dobre skladovateľná a všestranne využiteľná v kuchyni. Konzumovať ju môžeme v surovom stave alebo rôzne tepelne upravenú, najmä varenú, dusenú či pečenú.
Pestujú sa žlto- aj bielomäsé typy. Svojou chuťou kvaka pripomína kaleráb, podľa toho sa po nemecky výstižne nazývala aj bodenkohlrabi, teda zemný kaleráb.
Na uskladnenie ju sadíme neskôr
V záhrade pestujeme kvaku spravidla z predpestovanej sadby, hoci je možný aj výsev priamo na stanovišti. Na semenárstvo stačí neskorší výsev, aby buľvy neboli na jeseň prerastené, teda príliš veľké.
Pri pestovaní starých odrôd v Gengeli pre kvaku volíme organicky hnojený pozemok, prípadne ju môžeme zaradiť aj do druhej trate, teda druhý rok po organicky hnojenej predplodine.

Spon je 40 x 40 cm alebo 50 x 50 cm. Je vhodné zakryť výsevy a výsadby bielou netkanou textíliou, ktorá predstavuje mechanickú ochranu pred náletom nevítaného hmyzu.