Od jarabiny vtáčej alebo moravskej sladkoplodej sa jarabinohloh Granatnaja líši hneď na prvý pohľad – má farbu granátového jablka. V jesennom slnku na pozadí tmavozeleného lístia sa vynímajú bohaté strapce pomerne veľkých granátovo červených plodov.
Okrem klasických ovocných stromov si na každej aj menšej záhrade nájdu svoje miesto a uplatnenie aj rôzne druhy drobnoplodého ovocia, ako napríklad egreše, ríbezle, čučoriedky, zemolezy, arónie, driene, jarabiny, mišpule, hlohy.
Poskytujú zdroj cenných a zdraviu prospešných látok, podieľajú sa na zvýšení rozmanitosti v našich záhradách, vo väčšine prípadov nie sú náročné na pestovanie ani na údržbu, dobre prosperujú v bežných záhradných pôdach a mnohé z nich potešia vzhľadom v priebehu celého vegetačného obdobia.
Je to jarabinohloh
Medzi rekordérov v dĺžke „použiteľnosti“ patrí jednoznačne jarabina. Plody vydržia na rastline dlho, minimálne však do prvého náletu hladných operencov. Preto, ak chceme úrodu alebo aspoň jej časť zachovať pre seba, môžeme použiť sieť proti vtákom alebo netkanú textíliu, alebo plody obrať a na stopke ponechať na chladnom mieste, do mrazov napríklad vonku na balkóne.

Nám v záhradke tento rok prvýkrát pekne zarodila jarabina Granatnaja a plánujeme zistiť, ako dlho vydrží skladovanie po zbere, či to bude tých niekde na internete nájdených šesť mesiacov.