Zmeny klímy so sebou prinášajú vyššie priemerné teploty, ale aj prudké dažde či častejšie záplavy. Zmeneným prístupom k budovaniu miest a záhrad sa dokážeme tejto zmene čiastočne prispôsobiť. Klímu v mestách môžu robiť znesiteľnou aj dažďové záhrady.
Z dažďa pod odkvap a z odkvapu pod záhon
Dažďová záhrada nachádza uplatnenie v rušných mestách i na vidieku. Je to typ záhona, ktorý efektívne zadržiava dažďovú vodu a vlahu v okolí ľudských obydlí. V horúcom lete schladzuje prostredie, zlepšuje mikroklímu, dopĺňa vlahu do pôdy - takisto ako pri ďalších vodozádržných opatreniach aj tu je cieľom zadržať vodu čo najdlhšie tam, kam spadne.
Je to zároveň prevencia pred záplavami. Kvety vysadené v takýchto záhonoch poskytujú pašu pre užitočný hmyz, vábia motýle i vtáky. Všetko toto dovedna zlepšuje kvalitu prostredia a robí život v husto obývaných oblastiach znesiteľnejším.
Čo je to dažďová záhrada?
Je to terénna priehlbina, ktorá je schopná počas dažďa zadržať zrážkovú vodu zo striech a spevnených plôch a umožniť jej vsiaknuť do podložia. Pôda v takomto záhone musí byť priepustná. Je vysadený rastlinami, ktoré napomáhajú vode neuniknúť, zotrvať a zvoľna sa vyparovať do ovzdušia.
Svoje uplatnenie nájde nielen pri rodinných domoch, ale aj v mestách, kde je percento zastavanosti územia omnoho vyššie a problém s odvádzaním zrážkovej vody oveľa väčší.

Dobre navrhnutá dažďová záhrada zadrží vodu na 48 hodín, počas ktorých voda vsiakne do podložia, kde ju využijú rastliny. Zároveň by však mala byť dažďová záhrada schopná bez problémov prečkať aj suché obdobia.