Rakytníky pestujeme v nadmorskej výške 650 m n. m., preto sú naše časy zberu posunuté, obzvlášť tento rok. Každá bobuľka našich štyroch odrôd rakytníkov stojí za to, aby sme ju obrali, zjedli alebo spracovali na neskôr, hoci ručné oberanie je piplačka.
Začali sme už v lete 12. augusta oranžovočervenou odrodou Krasavica, chuťovo veľmi dobrou, vyznačujúcou sa vysokým obsahom vitamínu C a rutínu. Skončili sme 16. septembra veľmi úrodnou odrodou Askola, ktorá má taktiež vysoký obsah vitamínu C, no plody sú kyslejšie a menšie, vhodné skôr na ďalšie spracovanie.
Niektoré odrody sa nikdy nevyfarbia do sýtych odtieňov, budú mať aj v plnej zrelosti žltooranžovú farbu. Treba to mať na pamäti a ustriehnuť, aby plody neprezreli. Takouto odrodou je napríklad Kapriz s bohatou úrodou výborných plodov, ktoré sú aj vyslovene sladké, čo je v spojení s rakytníkom nečakané.
Netreba podceniť ani pár teplých dní, ktoré sa na vrchole leta vyskytnú a počas ktorých rakytníky rýchlo prezrejú. Prezreté plody sa zle oberajú, lebo praskajú.
Pozor na rady, ktoré tvrdia, že treba počkať s oberaním až do mrazov, to platí v niektorých oblastiach Ruska, u nás mrazy –15 ºC (potrebné na opadnutie plodov) nehrozia ani pri dozrievaní posledných odrôd v októbri.

Prezreté plody odrôd Krasavica, Slniečko a menej aj Askola sú po prezretí nechutné a páchnu po stuchnutom oleji, ktorý obsahujú. Takisto treba počítať s tým, že trpezlivé, ku kríkom šetrné ručné oberanie trvá dlhšie ako strojové.
U nás v Povrazníku sa osvedčilo zavolať rodinu či kamarátov, susedov na spoločný zber. Takýto spoločný samozber je oveľa zábavnejší a okrem slnka zahreje aj pocit, že ďalšia rodina je na jeseň a zimu vybavená dobrou zásobou vitamínu C.
Preteky s časom a vtáctvom
Okrem rizika prezrievania môžete naraziť pri rakytníku aj na iné preteky s časom, teda skôr s inými záujemcami – vtákmi, napríklad škorcami.
My sme to riešili pred niekoľkými rokmi prikrytím dozrievajúcich krov netkanou textíliou, čo je však pri väčších kríkoch a hlavne tých tŕnitých odrôd problém, lebo netkaná textília sa ľahko roztrhá. Pozitívom je, že sa vtáčiky nezamotajú do siete, ktorá má slúžiť na ochranu plodín pred nimi.