Leto sa pomaly končí a sila vytrvalých rastlín sa presúva z kvetov a bylí späť do koreňov. Tam vydrží naakumulovaná až do jari, keď sa rastlina opäť postupne znovuzrodí do plnej krásy. Silu ukrytú v koreňoch človek oddávna využíval na prekonanie zimného obdobia.
Onedlho trvalkám odumrú listy i byle a na povrchu zeme neostane po nich ani stopa. Je najvyšší čas označiť si, kde korene rastú, aby sme vedeli, kde ich v najbližších mesiacoch hľadať. Dajú sa z nich pripravovať tinktúry, obklady či prášok na čaj a robiť zásoby na zimu.
Tinktúry sa robia klasickým spôsobom s jediným rozdielom oproti tinktúram z kvetov a listov. A to tým, že korene treba nakladať do silnejšieho alkoholu. Korene majú husté pevné tkanivá a preto sa používa silnejší alkohol, aby sa vyextrahovalo čím viac účinných látok.
Kostihojové mazanie
Kostihoj už názvom napovedá, akou schopnosťou disponuje. Stáročia ho ľudia používajú na liečenie kostí a kĺbov. Obsahuje alantoín, ktorý je silne regeneračný a stimuluje tvorbu buniek.

Nebojte sa vykopať korene kostihoja, len tak ľahko oň neprídete. Takmer vždy ostane v zemi z neho aspoň kúsok, z ktorého na jar opäť vyrastie. Koreň kefkou dobre vydrhneme no nešúpeme ho. Nakrájame na čo najmenšie kúsočky.