Vytlčené sklá, vypadaný tmel, zahrdzavené zámky a zvetrané drevo. Všetky staré obloky majú čosi spoločné. Ak sú však iba na letnej kuchyni, dielni alebo chalupe, lepšie padne predĺžiť im život ako vymeniť ich za nové.
Hoci je oprava viac náplasťou ako úplným vyliečením boľačky, neraz môže pridať oblokom i desať rokov života navyše. Ak nebudete opravovať to, čo vás nepáli a sústredíte sa iba na najväčšie pochybenia, je veľká šanca, že okná opäť naplnia svoje poslanie. Aké sú najčastejšie problémy?
Vypadnutý tmel môžete doplniť
I ten najkvalitnejší sklenársky tmel časom popraská a oddelí a od podkladu. Najprv sa objavia na jeho povrchu ryhy, potom sa začne rozdeľovať na fragmenty a keď sa nadobro oddelí od dreva a skĺzne zo skla, padá na zem a otvára škáru, cez ktorú do rámu zateká. Ak chybu neopravíte, stáva sa väčšou a väčšou.
Možno ste nad tým nikdy nerozmýšľali, ale recept na výrobu sklenárskeho tmelu je natoľko jednoduchý, že sa nezmenil už niekoľko storočí. Stačí len nasýtiť ľanový olej plavenou kriedou a vymiesiť ju do podoby homogénnej pasty.

Ak si uvedomíte dôsledky, je vám úplne jasné, ako s ním treba zaobchádzať. Na čisté, prachu zbavené sklo priľne bez prípravy. Suchý drevený rám je lepšie vopred občerstviť fermežou v mieste styku. Tmelu bude trvať niekoľko dní, kým sa zatiahne a až dva týždne, kým nadobudne úplnú pevnosť.
Práve v tejto fáze by ste ho mali natrieť fermežou alebo olejovou farbou, aby si zachoval dlhovekosť.