Invázna netýkavka žliazkatá má neprehliadnuteľné množstvo benefitov. Skorocelové semienka boli oddávna súčasťou mnohých receptov. A mydlicu sa oplatí mať v záhrade.
Netýkavka žliazkatá
Od augusta, miestami už od júla až do októbra intenzívne kvitne netýkavka žliazkatá. Je to silne invázna jednoročná bylina, vysoká meter, dva, pri ideálnych podmienkach až tri metre.
Pochádza z Himalájí. Do Európy bola dovezená v 19. storočí ako okrasná rastlina do parkov. Vyhľadávajú ju včely, ktoré netýkavka, žiaľ, dokáže odvábiť od našich pôvodných druhov.
Bežne rastie pri cestách, ale hlavne v tienistých nivách potokov a riek. Práve popri vode, ale aj popri lesných cestách sa najľahšie šíri ďalej po krajine. Má statnú byľ a veľké ružové kvety, ktoré sú nielen krásne, ale aj vyslovene chutné a dobre tiež vyzerajú na tanieri.
Majú silnú, sladkú, priam až ovocnú vôňu. Sú ideálne nielen na priamy konzum, hodia sa aj do tepelne upravených jedál.
Na rovnaký účel môžeme využívať žlté kvety netýkavky nedotklivej a malokvetej, ale prvá z nich nie je až taká bežná, a druhá je síce veľmi bežná (tiež je invázna), no jej kvety sú drobné, ťažko sa dá nazberať väčšie množstvo.

Semienka chutné i zdravé
Ak už sa v tobolkách vytvoria semená, môžeme konzumovať aj tie. Jedávali ich v niektorých oblastiach aj deti na Slovensku. V Číne ich nazývajú divoký sezam a takisto ich zbierajú. Sú veľmi chutné, a môžu sa jesť zároveň nedozreté, biele, ale aj dozreté, hnedé alebo čierne.