Je to ten najlepší obchod, aký dokáže drobnochovateľ urobiť. Všetku trávu, seno a mládzu ktorú pripraví na lúke, dokáže vďaka chovu králikov zhodnotiť na jemné, diétne mäso. Obilie a buľvy zo záhumienka sú iba príkrmom na časy, keď žiadajú viac ako len steblá tráv a byľky lúčnych kvetov.
Od ktorých plemien môžete očakávať najväčší výnos? Možno vám pomôže genetika. Plemená králikov sú vďaka šľachtiteľskému chovu natoľko ustálené, že si môžete vybrať králika takpovediac na mieru – vzhľadom, veľkosťou i vlastnosťami mäsa.
Heterózny efekt
Vezmite samičku francúzskeho barana s vyberane jemným mäsom, dajte ju do páru so samčekom činčily s mohutnými stehnami a môžete čakať, že príroda vám ich prednosti vráti dvojnásobne. Ide o regeneráciu rodu, spôsobenú heteróznym efektom.
Mláďatá sú mocnejšie a rýchlejšie rastú. Platí to však iba pre ne – ich potomkovia už budú priveľmi rôznorodí s oveľa menším úžitkom. Ak chovné kusy zostarnú, zaobstaráte si ďalšie. S akými nádejnými plemenami sa stretnete v posledných rokoch v našom kraji?

Burgundský králik
Hoci majú králiky tohto stredne veľkého plemena temperament, ich mäso je mimoriadne jemné s tenučkými svalovými vláknami. Mláďatá odrastajú pomerne rýchlo do jatočnej hmotnosti cez 4,5 kilogramu. Ide o plemeno zdravé, pomerne odolné s jemnou kostrou. Takže budete prekvapení ich na prvý pohľad utajeným osvalením, ktoré obaľuje ich jemný korpus.