Medard so svojimi štyridsiatimi dňami daždivého počasia tento rok stál na strane záhradkárov. Rozpršalo sa už koncom mája aj jún bol upršaný. No spadli tiež ničivé prívalové dažde. V Jarovciach počas jedinej búrky dopadlo na povrch 110 litrov vody na štvorcový meter. A predsa sa sucho s letom vždy vráti. Účinné zavlažovanie sa stáva nevyhnutnosťou.
Čo záhrada, to iné riešenie závlahy. Najrozšírenejšie je polievanie hadicou, no táto vlaha sa málokedy dostane tam, kam má smerovať – ku koreňom záhradných plodín.
Povrchové polievanie hadicou nedokáže preniknúť dostatočne hlboko, prospeje hlavne burine a španielskym slimákom. Chúlostivejším plodinám môže spáliť listy. Teplomilné uhorky, cukiny, rajčiny, papriky sú na studenú sprchu mimoriadne citlivé.
Zvyšok drahocennej vlahy sa rýchlo odparí z rozpáleného povrchu. Najmä ak sme rozvinuli hadicu počas horúceho letného dňa. Fazule, tekvice aj červená repa majú povädnuté listy, chránia sa tak proti nadmernému odparovaniu vlahy.
Studená sprcha im spôsobí šok a ani kvapku takejto vlahy nezužitkujú, lebo neprenikne až ku koreňom. Účinnejšia je šetrná ranná zálievka.

Zavlažovanie v hĺbke
Aké sú ďalšie možnosti? Kvapková závlaha, zapúšťanie perforovaných fliaš či hadíc, zavlažovacie vaky, skrátka polievanie do väčšej hĺbky. Každá z týchto metód má svoje úskalia, väčšinou sú finančne náročné a hlavne každá z nich vytvára ekologickú záťaž.