Kvety paštrnáka sú lákadlom pre veľa druhov hmyzu a ďalších živočíchov. Pri ich pozorovaní sa môžeme zoznámiť s doteraz neznámymi druhmi bezstavovcov a pozorovať ich život zblízka.
Paštrnák pestujeme ako koreňovú zeleninu pre mohutné biele korene, ktoré sú dobre skladovateľné a slúžia po celú zimu v kuchyni ako zelenina do polievky aj ako príloha. Z osivárskeho hľadiska ide o dvojročnú rastlinu. V prvom roku tvorí korene, druhý rok po prezimovaní kvitne a prináša semeno.
Mohutné kvetenstvo
V Gengeli sadíme vybrané zdravé odrodovo typické paštrnákové korene druhý rok skoro na jar, najlepšie v marci, v širšom spone asi 50 x 50 cm. Spočiatku, kým rastlina pokryje pôdu, vyžaduje okopávku.
Kvetenstvá sú veľké a mohutné, aj vyše 1,5 metra. Sú pevné, na rozdiel od príbuznej mrkvy či petržlenu ich nemusíme vyväzovať k oporám.

Rozkvitajúci paštrnák sa stáva v záhrade priam bzučiacou oázou pre mnoho druhov živočíchov. Na jeho žltých kvetoch nájdeme nielen včelu medonosnú a rôzne druhy včiel samotárok, ale aj veľa ďalších hmyzích druhov: rôzne druhy blanokrídlych pestríc, úhľadné chrobáky snehuľčíky, ploštice, množstvo dravých lienok, Stratiomys, krásne blyskavky, bežné osy a im podobné, ale neškodné osičky, lumky s dlhými kladielkami.