V lete na vlhkých lúkach, pri prameňoch či potokoch nachádzame rozkvitnutý túžobník brestový. Nie náhodou sa v niektorých jazykoch táto bylina nazýva kráľovná lúk (Queen of the meadow, Wiesenkönigin, Reine-des-prés).
V minulosti nachádzala hojné uplatnenie nielen vo fytoterapii, ale aj v ľudovej mágii aj v kuchyni. Vďaka nádhernej medovej vôni sa kvety pridávali do ovocných zaváranín, aby ich aromatizovali a dochutili.
Prevoniavali sa nimi aj vína a medoviny, preto vo viacerých germánskych pomenovaniach sa túžobník nazýva „medovinová bylinka“ (meadwort, Mädesüß Metsüße, mjødurt).
Túžobník sa užíval pri horúčkach, prechladnutí, žalúdočných problémoch, reumatizme, dne či vredoch. Je protizápalový, močopudný, vynikajúco čistí krv a zmierňuje bolesti.
Je to skvelá salicilová droga a málokto vie, že názov lieku aspirín pochádza práve od túžobníka. Starší latinský názov túžobníka je Spirea.

Kvety môžeme sušiť na čaj, vyprážať ako bazové kvety, robiť z nich sirupy, aromatizovať nimi alkoholy či džemy. Listy pripomínajú vôňou uhorky a používajú sa do šalátov aj na dochucovanie polievok.
Túžobník kvitne od júna do konca leta, možno niekde ešte v septembri nájdete rozkvitnuté túžobníkové lúky, takže máte dosť času na experimentovanie s touto pozoruhodnou bylinou.
Túžobníková voda
Vynikajúci nápoj získate, ak zalejete kvety vlažnou vodou a necháte ich pol dňa či deň macerovať.