Ak sa pohybujete v kraji, kde sú kopané studne v každom starom dvore, je veľká šanca, že bez veľkej námahy vybudujete novú studňu i v tom vašom. Neraz je to jednoduchšia výzva, ako by sa mohlo zdať. Napnite svaly, pripravte lopatu, motyku, vedro a rebrík – za jediný víkend môžete byť hotoví.
Nesnívajte o kopanej studni na skalnom brale ani na piesočnej pláni. Otvorte si v počítači stránku geologického ústavu, nazrite do hydrogeologickej mapy a nájdite na nej svoj dvor. Veľmi rýchlo budete vedieť, na čom ste.
Kým niektoré lokality sú na podzemné pramene mimoriadne bohaté, pri iných možno počítať iba s hĺbkovými vrtmi. Hoci vám mapa prezradí iba charakter oblasti, pevne vylúči miesta, na ktorých sa s plánmi na kopanie studne môžete ihneď rozlúčiť.
Cenným zdrojom informácií sú susedia a seniori v obci. Navštívte niekoľko dvorov, popýtajte sa na hĺbky studní a ich výdatnosť v priebehu ročných období. Ak vás všetci zahrnú istotou, vaše plány už nič nenaruší.

Prútikár označí najlepšie miesta
Nehľadajte v tom vedu, vieru a ani hlbší zmysel. Ak viete o prútikárovi, ktorý vám označí najlepšie miesta na kopanie studne, určite využite jeho služby. Niekedy stačí posun o päť metrov a namiesto dvojmetrovej studne budete musieť vykopať päťmetrovú. Rozdiel pochopíte vo chvíli, až keď budete pracovať pod zemou.