Kúpa staršieho domu na vidieku v sebe spája i vlastnenie kúska pozemku, záhrady či ovocného sadu. Nie je zriedkavosťou, že staršie usadlosti majú okolo domu veľký kus poľa, lúku či záhradu.
Často to môže byť oveľa väčší pozemok, na aký sme zvyknutí v meste pri novovznikajúcich rodinných domoch. Každý starší dom je originál. To isté platí o záhrade.
Nerozbehnite sa do novej záhrady s cieľom pretvoriť si ju podľa seba a svojich predstáv. Ušetríte okrem svojej energie i dedičstvo tých, ktorí v nej bývali a venovali jej svoj čas. Pracujte s prírodou, nie proti nej.
Pre správne zhodnotenie pozemku je najlepšie celý prvý rok iba pozorovať tak, aby sme ho poznali vo všetkých fázach dňa aj v ročných obdobiach.
Skúste sa do záhrady vracať čo najčastejšie, sledujte, ako na pozemok svieti slnko, kedy zapadá, kde sú na záhrade suchšie a kde naopak vlhšie miesta. Treba poznať, ako sa pozemok správa počas dlhotrvajúcich dažďov či na konci zimy počas topenia snehov, pri letných prívalových búrkach, v suchom lete, sychravom jesennom počasí.

Plánujte
Skôr ako sa pustíte do úprav, sadnite si na terasu či len tak do záhrady a zakreslite si všetky existujúce prvky – dom, kôlňu, humno i všetky ovocné stromy. Zakreslite si i plánované nové prvky ako jazierko, vyvýšené záhony či včelnicu – podľa svojho záujmu.