Je to jednoročný druh, ktorý dobre poznáme zo zimného nakličovania doma na vate. Poskytuje nám svieže zelené vitamíny v čase, keď je ich nedostatok. Na semeno vysievame v semenárskej časti záhrady žeruchu v apríli.
Pestovanie žeruchy na semeno je jednoduché a tak si ju na zimné vitamíny môžeme ľahko namnožiť aj sami doma. Okrem toho ju na jar a na začiatku leta využijeme ako výbornú šalátovú zeleninu. Povedzme si, ako treba pri získavaní žeruchového osiva v záhrade postupovať.
Zužitkujeme zimnú vlahu
Žeruchu na osivo vysievame najlepšie skoro na jar, teda už koncom marca a začiatkom apríla, len čo to dovolí stav pôdy. Nie je náročná na teplotu a skoré výsevy dávajú dobré osivárske výsledky, pretože okrem iného dobre zužitkujú jarnú vlahu.
Naopak neskoré výsevy by mohli trpieť suchom a tiež ich niekedy sužujú chrobáčiky skočky, podobne ako napríklad pri reďkovke. Skočky spôsobujú požerky na listoch a keď sa silno rozmnožia, môžu mladé rastliny aj úplne umoriť.
Tieto drobné skáčuce chrobáčiky majú rady sucho a teplo, ktoré naopak nevyhovuje mladým žeruchám. Ako podpora počas sucha pomôže žeruche zálievka, ktorá podporí jej rýchly rast a chrobáčikom schladí krovky.