SME

Viete správne kosiť trávnik? Mnohí ľudia sa mýlia

Tlačenie kosačky nie je ten najlepší nápad.

(Zdroj: Husqvarna)

Predstavte si, že vás baví kosenie aj viete, ako na to, len vám to kosačka zakaždým nejako prekazí. Nejde naštartovať, nemá nabrúsený nôž, je zanesená z predošlého kosenia.

Platí to však aj obrátene. Kosačka je pripravená na sto percent, len to prekazíte vy jej. Aké sú teda zásady správneho kosenia a čo robiť, keď chce kosačka podať svoj najlepší výkon v živote?

1. Skontrolujte trávnik

Či už kosíte vy sami alebo to za vás urobí robotická kosačka, najskôr skontrolujte trávnik, či sa na ňom nenachádza niečo neočakávané. Palice, kamene, odfúknutá bielizeň alebo zabudnutá hračka.

Jednak vám to ušetrí čas pri samotnom kosení, a zároveň sa nezatupí nôž, ak sa náhodou rozhodnete urobiť kompromis a popadané konáriky na tráve napokon pokosiť.

Kvôli podobným kompromisom sa nôž môže zatupiť omnoho skôr, ako keby ste kosili výhradne trávu.

„Na kvalitu kosenia má zásadný vplyv dobre nabrúsený nôž. Tupé nože rozstrapkávajú končeky stebiel trávy, ktoré po dokosení začnú žltnúť až hnednúť. V takom prípade je trávnik náchylnejší na choroby a v neposlednom rade nevyzerá dobre,“ vysvetľuje Ludvík Vaniš, obchodný reprezentant značky Husqvarna.

2. Nekoste mokrú trávu

Jedným zo základných pravidiel starostlivosti o trávnik je aj správne načasovanie kosenia. Naštartovať kosačku tesne po zavlažovaní alebo pár minút po daždi nie je ten najlepší nápad. Je dôležité, aby sa trávnik trochu preschol a odľahčil.

V opačnom prípade sa len ťažko dostane do zberného koša a bude sa lepiť na nože aj rám kosačky, čím sa bude stroj zbytočne namáhať.

„Ideálne je, keď kosačka vyrazí na plochu hodinu po závlahe,“ radí Vaniš.

Zároveň netreba zavlažovať každý deň a po malých množstvách, radšej menej často a s väčšou dávkou vody. Trávnik tak donútite koreniť výrazne hlbšie a predídete tomu, aby trpel počas extrémne horúcich dní.

Ak by ste na plochu vyrazili zavčasu a na kosačku by sa aj niečo prilepilo, v prípade robotickej kosačky Husqvarna Automower® to nemusí byť veľký problém.

„Robotická kosačka Husqvarna Automower® je takmer bezúdržbová a dokáže kosiť za každého počasia. Jej najdôležitejšie časti sú bezpečne chránené pred dažďom, prachom aj kúskami trávy. Preto ju po práci v daždi stačí mierne očistiť. Inak jej stačí zimná údržba a základná pravidelná výmena nožov, čo zvládne každý aj v domácom prostredí,“ vysvetľuje Vaniš.

3. Nastavte vhodnú výšku kosenia

V prípade, že máte trávu naozaj vysokú a hustú, je dobré nastaviť väčšiu výšku kosenia a postupne ju znižovať až na požadovanú úroveň. V extrémnych prípadoch treba pokosiť trávnik najskôr ručnou kosačkou.

„Ak by ste chceli trávnik radikálne skrátiť, nerobte tak hneď, ale radšej na dvakrát. Spôsobíte mu tým menší stres a nezaťažíte ani kosačku,“ odporúča Vaniš.

Pravdepodobne najhoršie je v tomto prípade ponáhľať sa. Ak to urýchlite, plocha zostane svetložltá a potrvá dlho, kým sa porast spamätá.

4. Nekoste tam a späť

Nájsť správny štýl kosenia je tak trochu alchýmiou. Ak budete kosačku len tlačiť pred sebou a budete s ňou chodiť po pozemku tam a späť, budete kosiť štýlom „aby sa nepovedalo“. Omnoho vhodnejšie je kosiť do špirály, čo vyvinula spoločnosť Husqvarna počas 25 rokov pôsobenia na trhu s robotickými kosačkami.

Keby ste sa o to pokúšali vy sami, zabralo by vám to výrazne viac času ako bežné kosenie. Navyše to nie je vhodné na akejkoľvek časti pozemku.

„Robotická kosačka Husqvarna Automower® vie sama zistiť, že vstúpila do oblasti s vyšším trávnikom a vtedy prepne technológiu kosenia na systematický špirálový vzor. Kosí v rôznych smeroch a v zdanlivo náhodnom vzore, čo podporuje hustotu trávnika,“ hovorí Vaniš.

5. Koste často

Trávnik je v mnohých veciach ako človek, a to nielen v potrebe pravidelnej výživy a starostlivosti. Má aj jednu relatívne zvláštnu vlastnosť. Je ješitný. Čím viac ho kosíte, tým viac rastie.

„Vďaka pravidelnému koseniu podporíte tvorbu nových stebiel trávy, a tým aj zahusťovanie trávnika. Vhodná periodicita kosenia je každý tretí deň, no nič nepokazíte, keď trávnik prebehnete aj každý deň,“ prezrádza Vaniš.

Pri dennom kosení ubudne len denný prírastok, vďaka čomu sa nebude namáhať kosačka ani trávnik. Navyše trávu nemusíte zbierať do koša, ale môžete ju nechať ležať na zemi, čiže mulčovať.

„Mulčovanie je ekologická likvidácia pokosenej trávy, kedy zostávajú jej drobné kúsky ležať na zemi. Pôsobí to ako zelené hnojivo a zahusťuje trávnik. Denným prírastkom sú tak malé čiastočky trávy, že ich voda dostane až do jej koreňového systému,“ hovorí Vaniš.

Stačí akákoľvek robotická kosačka a každodenné kosenie nemusí byť nepredstaviteľné. Husqvarna Automower® si vďaka svojmu časovaču počasia prispôsobuje čas a dobu kosenia tak, aby viac pracovala v obdobiach prudkého rastu trávy a menej v suchom a slnečnom počasí. Má takmer nulovú hlučnosť a vďaka tichému elektromotoru môže kosiť 24 hodín denne.

„Keby ste kosačku zapli o štvrtej v noci, sotva by si to niekto všimol. Má najnižšiu vnímanú hladinu hluku na trhu, nevyžaduje benzín ani olej a pri jej prevádzke sa nevytvárajú žiadne emisie ani výpary,“ tvrdí Vaniš.

6. Kontrolujte zberný kôš

Ak nerátame samotné kosenie, asi najhoršou časťou kosenia je vysypávanie zberného koša. Je snáď neustále plný a vždy to príde v okamihu, keď sa práve nachádzate na opačnej strane pozemku.

Napriek tomu ho treba pravidelne vyprázdňovať a radšej si spraviť prechádzku. Nadbytočná tráva v kosačke ju nadmerne zaťažuje a znižuje jej výkon, kvôli čomu klesá aj kvalita samotného kosenia. Výnimkou je mulčovanie, kedy pokosená tráva zostáva na zemi.

S robotickou kosačkou Husqvarna Automower® prichádzate nielen o nutnosť vyprázdňovať zberný kôš, vyhnete sa aj koseniu ako takému. Kosačka zvládne pokosiť akúkoľvek záhradu, malú aj členitú, veľkú aj kopcovitú, s odľahlými oblasťami aj úzkymi úsekmi, a je určená pre rôzne pozemky od menších mestských záhrad až po náročné plochy do päťtisíc m2.

Súvisiaci článok Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik Čítajte 

„Prvotnú inštaláciu si dokážu ľudia spraviť aj sami, no zvykneme sa chodiť pozerať na dané pozemky a navrhovať, čo by bolo najlepšie. Okolo pozemku totiž treba natiahnuť navádzací kábel, ktorý zadefinuje miesto kosenia a pomôže kosačke nájsť najkratšiu cestu späť k nabíjacej stanici,“ hovorí Vaniš o robotickej kosačke Husqvarna Automower®.

Základným rozdielom medzi štandardnými kosačkami a robotickými je ich obsluha. S jednou treba tráviť nespočetné množstvo času, s druhou žiaden. Sama sa nabije, sama pokosí, sama zvolí vhodný typ kosenia a sama si všimne aj časti trávnika, ktoré sú hustejšie a treba sa na ne zamerať viac. Ak si preto nie ste istí, či viete správne kosiť trávnik, nechajte to na robotickú kosačku. Za odmenu vám dá viac voľného času.

Tento článok vám prináša Husqvarna.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 756
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 550
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 448
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 550
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 465
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 365
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 151
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Patrí medzi naše najvzácnejšie dravce.


a 1 ďalší

Je bohatý na vápnik a vitamín D.


a 2 ďalší

Vyšlo aprílové číslo Doma v záhrade.


a 1 ďalší

Dôležité je neuponáhľať výsadbu teplomilných plodín a vyčkať na zemné teplo.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu