Čo v záhrade vyrastie bez našej snahy, spontánne, považujeme za burinu. Keby sme sa však naučili lepšie poznať rôzne sprievodné rastliny a ich cenu, mohli by sme si spestriť jedálny lístok novými chuťami a organizmus výrazne obohatiť výživnými látkami.
Tieto byliny človek nijak nemanipuloval za účelom dosiahnutia vyššej produkcie, jemnejšej chuti či krajšieho, predajnejšieho tvaru. Preto si uchovali svoje pôvodné obsahové zložky, za ktorými naša bežná zelenina značne pokrivkáva.
Kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria)
Skoro na jar, len čo rozkvitne prvý podbeľ, objavujú sa lístky tejto mimoriadne životaschopnej rastliny, ktorej zbaviť sa nechemickou cestou je veľmi obtiažne.
Mohli by sme zmeniť svoj postoj a vnímať ju ako nekonečný zdroj chutných zdravých listov vhodných do šalátov, smoothies či polievok. Konzumujeme mladé lístky, staršie majú horkú chuť.

Je to liečivka, ktorá sa používa najmä pri liečbe dny pre jej schopnosť rozpúšťať kryštály kyseliny močovej a odvádzať ich z tela. Používajú sa listy na čaj a na obklad kĺbov kaša z rozmačkanej rastliny. Zrelé semená sa dajú použiť ako korenie, pripomínajú rascu.