Väčšina Slovákov je presvedčených, že zlatý dážď je prudko jedovatý. Avšak ak zadáme do vyhľadávača na internete po anglicky „zlatý dážď“ (forsythia) – nájdeme množstvo receptov.
O brezovom cukre xylitole sme zas presvedčení, že je veľmi zdravý. Aj tu je pravda celkom iná než všeobecne rozšírené fámy.
Ako to teda je?
Vysvetlenie je prosté. Na Slovensku sa pomenovanie „zlatý dážď“ vzťahuje na dve rastliny: najčastejšie tak nazývame zlatovku (lat. Forsythia), ale aj zriedkavejšie pestovaný štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides). Nazýva sa aj pravý zlatý dážď a tak sa volá aj vo viacerých jazykoch (golden rain, Goldregen).
Štedrec ovisnutý je prudko jedovatý. Je to dokonca jedna z najjedovatejších rastlín, ktoré sa u nás pestujú. Podľa dr. Kresánka môže zabiť človeka už požitie piatich kvietkov. Žiaľ, preto, že sa jedna aj druhá rastlina ľudovo nazývajú zlatý dážď – si ich ľudia zamieňajú.
V novinách aj na internete sa objavili články o jedovatosti zlatého dažďa, čo spôsobilo, že pre zlatovku sa skončili zlaté časy. Je to veľká škoda, pretože zlatovka nielenže nie je jedovatá, ale je aj jedlá a dokonca veľmi liečivá. A po celom svete bežne rastie v školách, škôlkach a na detských ihriskách.
Aj my si ju môžeme celkom jednoducho vegetatívne namnožiť buď potápaním, odkopkami alebo z drevnatých odrezkov.

Dajú sa zameniť?
Zámena je absolútne vylúčená, pretože okrem farby kvetov sa na seba ničím nepodobajú.
Zlatovka je dva až tri metre vysoký ker. Kvitne hojne na žlto v marci a apríli ešte pred vytvorením listov, preto sa často vysádza v parkoch, okrasných záhradách alebo pri domoch.